Tıbbi Birimler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Randevu Alın

Hakkında

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde; doğuştan ya da sonradan oluşan kas ve iskelet sistemi problemlerinin tanı ve tedavisiyle birlikte nörolojik ve ortopedik hastalıklar, ameliyat sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları, kanser hastalarının ve diğer hastalıkların neden olduğu hareket kısıtlılıkları ve özürlülüğün tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu yapılmaktadır. Öncelikle kas iskelet sistemi ağrılarının (boyun, sırt, bel fıtıkları, omuz, kalça, diz, ayak ve el ağrıları, kireçlenme, fibromiyalji, miyofasial ağrı ve kemik erimesi) tanı ve tedavisi, nörolojik hastalıkların (serebral palsi, inme, parkinson hastalığı, multiple skleroz, sinir yaralanmaları, omurilik yaralanmaları, travmatik beyin hasarı, denge ve yürüme bozuklukları vb.), ortopedik hastalıkların (protez operasyonları, el tendon ve sinir yaralanmaları operasyonları, kırık tedavisi sonrası vb.) ve sporcu sakatlıklarının rehabilitasyonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüz tarafından gerçekleştirilir.

Hastanemizde, kliniğimize başvuran hastalarımızın ayrıntılı fizik muayenesi ile birlikte ağrı, fonksiyonel kayıp ve özürlülük durumları uzman doktorlarımız tarafından değerlendirilir. Şikâyeti oluşturan nedenlerin tespiti için gerekirse çeşitli laboratuvar ve radyolojik görüntüleme tetkikleri de istenebilir. Tüm bu değerlendirmelerin sonunda hastaya tanı konularak en uygun tedavi planı belirlenir.

Tedavi süreci hastalığın tanısına ve kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için, hastanın tedavi planı ve süreci Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımız tarafından kişiye özel olarak değerlendirilerek ele alınır. Tedavinin amacı; hastanın ağrısını azaltmak, fonksiyonel kayıplarını (kas gücü kaybı, eklem hareketi kısıtlılığı, yürüyüş bozukluğu, denge koordinasyon bozukluğu vb.) düzeltmek ve fonksiyonel kapasiteyi artırmak, hastalık, yaralanma ya da ameliyatlar sonrası gelişen özürlülüğü tedavi etmektir. Çeşitli egzersiz yöntemleri (eklem hareket açıklığı, germe, güçlendirme vb.) termoterapi (sıcak ve soğuk tedavi, parafin banyosu, infraruj), elektroterapi uygulamaları, lazer tedavisi, ultrason tedavisi, hidroterapi (girdap banyosu, kaplıca tedavisi) traksiyon, masaj, kinezyolojik bantlama ve manuel tedavi gibi yöntemler tedavi süreçlerinde kullanılır. Şok dalga tedavisi (ESWT) yöntemi ile topuk dikeni, tenisçi ve golfçu dirseği gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılır. Kasılmış ve ağrılara neden olan kas spazmların kuru iğneleme tedavisi ile gevşetilmesi amaçlanır. Eklem içi enjeksiyon, PRP ve tetik nokta enjeksiyon uygulamaları da eklem ve yumuşak doku hastalığı veya bozukluğuna bağlı ortaya çıkan semptomları gidermek amacıyla uygulanır. Ayrıca özellikle inme gibi bazı hastalıklara bağlı olarak gelişen spastisite tedavisi için botulinum toksin uygulamaları gibi özellikli uygulamalar da yapılır.

Tedaviler

Hastalıklar

Bölüm Doktorları

AYŞE BEYHAN LALE

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

PROF.DR.
AYŞE BEYHAN LALE CERRAHOĞLU

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
REZZAN

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

PROF.DR.
REZZAN GÜNAYDIN

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
GÖKSEL

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

DR.ÖĞR.ÜYESİ
GÖKSEL TANIGÖR

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
ENVER

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

UZM.DR.
ENVER KÜÇÜKKAYA

BATMAN HASTANESİ Randevu Alın
FATMA

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

UZM.DR.
FATMA ŞEKER

GAZİANTEP HASTANESİ Randevu Alın

Hangi Hastanede Var?

İEÜ Medical Point İzmir

İEÜ Medical Point İzmir Detaylı Bilgi

Medical Point Gaziantep

Medical Point Gaziantep Detaylı Bilgi

Medical Point Batman

Medical Point Batman Detaylı Bilgi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.