Tıbbi Birimler

Romatoloji

Randevu Alın

Hakkında

Romatoloji, romatizmal hastalıklar olarak adlandırılan kas-iskelet sistemi hastalıklarının ve sistemik otoimmün durumların teşhis ve tedavisiyle ilgilenen tıp dalıdır.

Kliniğimizde, Romatoid artrit, Sistemik Lupus Eritematozus, Sjögren Sendromu, Ankilozan Spondilit, Gut, Vaskülitler, Behçet Hastalığı, FMF gibi hastalıkların yanı sıra Fibromiyalji, sırt ağrısı gibi yumuşak doku rahatsızlıkları ve Osteoporoz gibi kemikleri etkileyen hastalıklar dahil olmak üzere 200’den fazla hastalığın tedavisi romatologlarımız tarafından başarıyla gerçekleştirilir.

Romatizmal hastalıklar çoğunlukla enflamatuar (iltihaplı) ve otoimmündür. Genetik yatkınlığın ve çevresel faktörlerin karmaşık bir kombinasyonunun neden olduğu düşünülen romatizmal hastalıkların çoğu kroniktir.

Hastalığın tanısı için kan (genetik/otoantikor) ve idrar tetkiklerinin yanı sıra, organların fonksiyonlarını inceleyen görüntüleme tetkikleri ve gerektiğinde biyopsi incelemelerine gerek duyulur.

Hekimlerimiz romatizmal hastalığın şiddeti ve yaygınlığını, hastanın yaşını, ek hastalıklarını ve alerjilerini göz önünde bulundurarak uygun tedaviyi planlarlar. İlaç dışı önlem ve öneriler ile yaşam tarzı değişiklikleri ilaç tedavisinin tamamlayıcıları olarak tedavinin önemli bir parçasını oluşturur. Hastalarımıza bu konularda ayrıntılı olarak açıklamalar yapılmaktadır.

Romatolojik hastalıklar iç organ hasarlarına da neden olabildiği için hastalığın tedavi ve takip süreçlerinde diğer bilim dallarıyla ortak değerlendirmeler söz konusu olabilir. Kliniğimiz, nöroloji, kardiyoloji, göz ve göğüs hastalıkları dahil fizik tedavi ve ortopedi bilim dallarını da içeren birçok bilim dalıyla iş birliği içinde çalışmaktadır.

Tedaviler

Hastalıklar

Bölüm Doktorları

SAMET

ROMATOLOJİ

DOÇ.DR.
SAMET KARAHAN

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
SEMİH

ROMATOLOJİ

UZM.DR.
SEMİH GÜLLE

BATMAN HASTANESİ Randevu Alın

Hangi Hastanede Var?

İEÜ Medical Point İzmir

İEÜ Medical Point İzmir Detaylı Bilgi

Medical Point Gaziantep

Medical Point Gaziantep Detaylı Bilgi

Medical Point Batman

Medical Point Batman Detaylı Bilgi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.