Tıbbi Birimler

Organ Nakli

Randevu Alın

Hakkında

Organ nakli, bir kişinin hasar görmüş veya işlevini yerine getiremeyen organını, bir donörden (vericiden) alınan sağlıklı bir organ ile değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür. Nakil işlemi, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer ve pankreas gibi birçok farklı organ için uygulanabilir. Sağlıklı organlar, hayatta veya ölen bağışçılardan alınır.

Organ nakli, birçok teknik ve tıbbi gelişme ile giderek daha güvenli hale gelmiştir. Ancak bu prosedürler hala riskler taşıyabilir ve doku uyumsuzluğu gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Nakil sonrası bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alınması gerekebilir ve bu ilaçların yan etkileri olabilir. Doku reddi, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların yan etkileri, karaciğer hasarı, böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve kemik kaybı, böbrek sorunları, kardiyovasküler sorunlar, kanser riski ve metabolik sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Alıcı ve verici arasında doku uyumunun olması, nakil sonrasında organın vücut tarafından kabul edilmesi ve fonksiyonunu yerine getirme süreçlerini etkilemektedir. Organ nakli öncesi doku grupları incelenir ve uyumlu bireyler arasında seçim yapılır. Doku uyumu böbrek ve kemik iliği nakillerinde oldukça önemlidir.

Organ bağışı, organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir öneme sahiptir. Organ nakli, yaşamları tehdit altında olan insanlar için yeni bir umut kaynağıdır ve bağışlar bu umudu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Tedaviler

Hastalıklar

Bölüm Doktorları

ERHAN

ORGAN NAKLİ

PROF.DR.
ERHAN TATAR

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
MURAT

ORGAN NAKLİ

PROF.DR.
MURAT ZEYTÜNLÜ

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
SAFA

ORGAN NAKLİ

DR.ÖĞR.ÜYESİ
SAFA VATANSEVER

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
VEYSEL

ORGAN NAKLİ

DR.ÖĞR.ÜYESİ
VEYSEL UMMAN

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın
BÜŞRA

ORGAN NAKLİ

UZMAN
BÜŞRA TOSUN

İZMİR HASTANESİ Randevu Alın

Hangi Hastanede Var?

İEÜ Medical Point İzmir

İEÜ Medical Point İzmir Detaylı Bilgi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.