Sağlık Rehberi

Ürolojik Kanserlerde Modern Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

25 Temmuz 2023 SAĞLIK
Ürolojik Kanserlerde Modern Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Üroloji, idrar yolları ve organları, erkek üreme organlarının yapısı ve hastalıkları ile uğraşan cerrahi tıp bilimidir.  Dünya çapında yer alan kanser vakalarının %10’undan fazlasını ürolojik kanserler oluşturmaktadır.

Prostat Kanseri

Ürolojik kanserler içerisinde en yaygın olan tür prostat kanseridir. Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir ve genellikle tedavi edilebilmektedir. Prostat kanserinde erken teşhis ve tedavi için genellikle 50 yaş üzerindeki sağlıklı erkeklerin kanda bakılan PSA değeri ve parmakla rektal muayene ile yılda bir kontrolü önerilir.

Mesane Kanseri

Mesane kanseri, idrar torbasını etkileyen kanserdir. En önemli oluşma nedeni, sigara kullanımı olmakla birlikte dikkat çeken belirtisi ise idrarda kan görülmesidir. Çoğunlukla yaşlı erişkinlerde görülür ancak herkes mesane kanserine yakalanabilir. Mesane kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilirliği yüksek olan bir kanser türüdür.

Testis Kanseri

Testis kanseri, bir veya iki testiste gelişen kanseri tarif etmektedir. Bu kanser türü genç erkeklerde daha sık görülür ancak her yaşta da ortaya çıkabilir. Testis kanseri genellikle yüksek oranda tedavi edilebilir bir kanserdir.

Böbrek Kanseri

Bir diğer kanser türü olan böbrek kanserinde en sık karşımıza çıkan klinik belirtisi ise idrarda kanama, karında ele gelen sert kitle ve ağrı olarak tanımladığımız 3’lü antite şeklindedir.

Tüm bu ürolojik kanser çeşitleri ve özelliklerine göre uygulanacak tanı ve tedavi stratejileri değişiklik göstermektedir. Doğru teşhis ve tedavi için alanında uzman bir ekip ile çalışmak, sürecin sorunsuz atlatılabilmesi için tedavinin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Hastanemizde saymış olduğumuz tüm ürolojik kanserler endoskopik, açık ve laparoskopik diye adlandırdığımız kapalı yöntemler ile başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.