Son Gelişmeler

Medical Point’te Gerçeği Aratmayan Tatbikat

13 Nisan 2023 ETKİNLİKLER

AFAD’tan Medical Point’e tam not

2022 afet tatbikat yılı programı kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi’nde dört gün boyunca AFAD tarafından eğitimler verildi, gerçeği aratmayan tatbikatlar düzenlendi.

Koruma, kurtarma, ilk yardım, yangın ve tahliye konularında eğitim alan sağlık çalışanları öğrendiklerini teorik bilgileri tatbikatta uygulayarak AFAD’tan tam not aldı. İzmir AFAD ekibinden uzmanların deneyimlerini paylaştığı eğitimler ve tatbikat sonrasında çalışanlar, olası bir afete hazır hale getirildi.Yüksek katılım

Eğitimler ve tatbikat hakkında bilgi veren İzmir AFAD ekibinden Ömer Selçuk Demir, “4 gün boyunca katılım sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hastanenin özelinde verdiğimiz eğitimlerimizde; acil durumlarda uygulanması gereken davranışlar, hastalar ile olan tahliye planları ve uygulamamız gereken kurtarma operasyonları hakkında bilgilerimizi paylaştık. Sağlık çalışanlarımızla birlikte koruma, kurtarma, ilk yardım, yangın ve tahliye ekiplerinin bir arada nasıl koordineli bir şekilde çalışması gerektiğine dair bir bilgilendirme haftası geçirdik. Hastanemiz çalışanları tarafından çok güzel bir katılım oldu. Son günümüzde de çok güzel bir tatbikatla bu eğitimi taçlandırdık. İnşallah afetsiz zamanlar geçiririz ve böyle bir uygulamaya karar kılmayız ama olası bir durumda da Medical Point Hastanesi bu konuda hazır olacağını göstermiştir.” dedi.

20 yıldır AFAD ekibinde yer alan ve deneyimlerini sağlık çalışanlarıyla paylaşan Murat Gezer ise şunları söyledi: “2022 eğitim ve tatbikat yılı olarak planlandığı için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil vatandaşlara, gönüllülere eğitimler veriyoruz. Kamu kurumlarına genellikle koruma, kurtarma, yangın ve içinde ilk yardımın da bulunabileceği eğitimler verebiliyoruz. Buralarda afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Özellikle sıkıntı yaşadığımız afet anındaki yanlış hareketlerin düzeltilmesiyle çok-kapan-tutun uygulamasının vurgulanması şeklinde bu eğitimlerimiz devam ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi’nde de bunları uyguladık. 4 gün sonrasında yaptığımız tatbikatta da uygulamaların doğru bir şekilde yapıldığını tespit ettik.”


Pratik ve bilgi önemli

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Başhekim Yrd. ve aynı zamanda olası bir afet sırasında Kurumlar Arası Koor. Sorumlusu olan Dr. Zeki Hozer ise verdikleri değerli bilgilerden dolayı AFAD çalışanlarına teşekkür etti. Hastane olarak olası bir afete karşı tüm senaryoları değerlendirdiklerini belirten Hozer, “Bu kapsamda yıl içerisinde çeşitli lokal tatbikatlar yaparak bilgilerimizi tazeliyoruz. Pratik yapmak ve konu hakkında bilgi sahibi olmak en önemli silahımız. Çalışmalarımızın AFAD tarafından da onaylanması kurumumuz adına sevindirici. AFAD gibi uzman kamu kuruluşları ile iş birliği önem verdiğimiz çalışma alanları.” dedi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.