Sağlık Rehberi

Kurban Etlerinde ‘Rigor Mortis’ Uyarısı

Kurban Etlerinde ‘Rigor Mortis’ Uyarısı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Ünitesi bölümünden Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, kurban kesildikten sonraki 24 saat içinde etinin tüketilmesini önermediklerini söyledi. Yeşilyaprak, “Kurban kesildikten hemen sonra etinin tüketilmesi çok sık yaptığımız bir hata. Çünkü böyle yaptığımızda 'rigor mortis' yani 'ölüm katılığı' dediğimiz durum oluşuyor. Bu da hastalıklara davetiye çıkarıyor” dedi.

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala İEÜ Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Ünitesi bölümünden Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, önemli sağlık uyarılarında bulundu. Kurban kesildikten sonra etlerin ilk 24 saat buzdolabında saklanması gerektiğinin altını çizen Yeşilyaprak, “Kurban kesildikten hemen sonra etinin tüketilmesi çok sık yaptığımız bir hata. Çünkü böyle yaptığımızda 'rigor mortis' yani 'ölüm katılığı' dediğimiz durum oluşuyor. Rigor mortisi engellemek için ise eti normal oda sıcaklığında değil, buzdolabının alt kısmında 24 saat dinlendirip sonra tüketmemiz lazım. Eti hemen tükettiğimizde sindirim sorunları yaşamamız muhtemel. Ayrıca etleri minik parçalar halinde, tek porsiyon olarak derin dondurucuya koymamız lazım. Ayrıca çözdürüp tekrar dondurulma işlemi kesinlikle olmamalı. Çünkü bu bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlıyor” dedi.

‘HER İKRAMA EVET DEMEYİN’

Bayramda hafif beslenmenin önemine de değinen Yeşilyaprak, “Yoğun kolesterol içeren bir kahvaltı değil, hafif bir kahvaltı öneriyorum. Etler için ise ızgara, haşlama, buğulama pişirme yöntemlerini tercih edebiliriz. Çok daha az yağ kullanılan ya da çok kızartma olmayan yöntemler de oldukça ideal. Mangal da ise etlerle kömür arasında en az 15 santimetre fark olması gerekiyor ki et kömürleşmesin. Et kömürleştikçe kanserojen madde oranı artıyor” diye konuştu.

Bayram ziyaretlerinde her ikram edileni yemek zorunda olunmadığına vurgu yapan İEÜ Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Ünitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı, “Misafirliklerde her ikrama evet demeyin. Tatlı hakkınız bir tane olsun. Et tüketimi, doymuş yağ alımı çok yüksek olursa, bir de yanında fruktoz alımı da yüksek olduğunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Tatlı tüketimi veya ağır bir öğünün ardından mutlaka 1 saat yürüyüş öneriyoruz. Havalar çok sıcak olduğu için en az 2,5 litre su içmeyi de unutmayalım” sözlerine yer verdi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.