Son Gelişmeler

Kalp Uzmanlarından Altın Değerinde Tavsiyeler

18 Nisan 2023 ETKİNLİKLER

kalp-sagligi-haftasi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi kardiyoloji hekimleri 10-16 Nisan Kalp Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Çiğli Belediyesi, İş Bankası Emekliler Derneği ve Ege Profil Ticaret A.Ş.’de kalp sağlığı seminerleri düzenledi.

Doç. Dr. Mustafa Doğduş, Doç. Dr. Cihan Altın ve Uzm. Dr. Caner Topaloğlu tarafından verilen seminerlerde hekimler kalp sağlığı hakkında tavsiyelerde bulundu.

Bu belirtilere dikkat!

İş Bankası Emekliler Derneği seminerinde konuşan Doç. Dr. Cihan Altın; “40 yaşını aşkın bireylerde yıllık rutin kardiyoloji kontrolü önerilmektedir. Bunun dışında, çarpıntı, baskı tarzında göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz olduğunda mutlaka bir kardiyoloji uzmanına gidip gerekli tetkiklerin yaptırılması önerilmektedir. Sağlıklı bir kalp için haftada en az 5 gün hafif tempolu 45 dakika düzenli egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Sigara kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız, hatta sigaralı ortamdan uzak durmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme yine kalp sağlığı açısından çok önemli olup özellikle Akdeniz mutfağı tipi beslenme önerilmektedir ve az tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol gibi değerler düzenli ölçtürülmeli, bu konuda hekiminizin önerdiği tedaviye uymalısınız. Stresten uzak bir hayatı benimsemeli ve günde yaklaşık 8 saat uyku uyumalısınız.” dedi.

Sigara, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam

Doç. Dr. Mustafa Doğduş ise Çiğli Belediyesi’nde gerçekleştirdiği seminerde, her yıl yaklaşık 17 milyon kişinin kalp ve damar hastalıklarına bağlı kaybedildiğini ve bu sayının tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 35'ini oluşturduğunu söyledi. Kalp ve damar hastalıklarında hem hastalıkların önlenmesinde hem de hastalık oluştuktan sonra iyilik halinin devamında koruyucu hekimliğin önemine dikkat çeken Doğduş; “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 80’i sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam gibi kontrol edilebilen ve önlenebilen risk faktörlerine bağlıdır. Yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan kolesterolü ve obezite de kalp ve damar hastalıkları için risk faktörleridir. Kalp ve damar hastalıklarına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile erken dönemde bu risk faktörleri tespit edilerek tedavi edilebilir ve erken yaşta ölümlerin önüne geçilebilir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra kişinin kendi sağlığı ile ilgili farkındalığa sahip olması ve gerekli tedbirleri alması da kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir.” şeklinde konuştu.

Galeri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.