Sağlık Rehberi

Kalp Hastalarına Sıcak Hava Uyarısı

Kalp Hastalarına Sıcak Hava Uyarısı

İEÜ Medical Point Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Cihan Altın, hava sıcaklıklarının yükseldiği bugünlerde kalp hastaları için önemli uyarılarda bulundu. Altın, “Kronik kalp hastaları, kalp damar hastaları, tansiyon hastaları ve kalp yetersizliği gibi hastalıkları olanların öğle saatlerinde dışarı çıkmasını kesinlikle önermiyoruz.” dedi.

Ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde çıkarken, bu durum tansiyon, kalp damar hastalıkları için de büyük bir risk oluşturuyor. İEÜ Medical Point Hastanesi Kardiyoloji bölümünden Doç. Dr. Cihan Altın risk grubundaki hastaların özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Altın, “Hava sıcaklıkları ve beraberinde de nem oldukça yüksek. Kronik kalp hastaları, kalp damar hastaları, tansiyon hastaları ve kalp yetersizliği gibi hastalıkları olanların öğle sıcağında, güneşin en etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmaları çok tehlikeli olabilir. Terlemeyle birlikte mineral kaybı yaşanır ve insan vücudundaki kan biraz koyulaşır. Bu durum da kalp krizine sebep olabilir. Günün en sıcak olan saatleri 12.00 ila 15.00 arasında hastalarımızın kesinlikle dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer kalp hastasıysanız ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka gerekli önlemlerinizi alınız. Gölge yerlerde bulunun ya da uygun araçlarla gidiniz. Bunun yanı sıra bol bol su tüketmelerini unutmamaları gerekiyor.” dedi.

‘EGZERSİZ YAPARKEN DİKKAT’

Kalp hastalarının egzersizlerini aksatmamaları gerektiğini ancak dikkatli olmaları gerektiğine de vurgu yapan Altın, “Bildiğimiz gibi kalp hastalarının egzersiz yapmaları lazım. Ancak bunu özellikle günün sıcak saatlerinde değil, akşam serinliğinde ya da sabahın erken saatlerinde yapmalarını tavsiye ediyoruz. Kesinlikle gündüzün sıcak olduğu dönemlerde egzersiz yapılmamalıdır. Ani sıvı kayıpları da riski artıyor.” diye konuştu.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.