Sağlık Rehberi

Kadın Sağlığı Hakkında Her Şey!

30 Mayıs 2023 SAĞLIK
Kadın Sağlığı Hakkında Her Şey!

Kadın hastalıkları her yaş grubunda karşımıza çıkabilir. Bu hastalıkların çoğunluğu medikal tedavi adı verilen ilaç tedavileri ile çözülebilirken bir kısmı için cerrahi yöntemler gerekebilir. 

Bu ameliyatlar laparoskopik yani kapalı ameliyat, açık yani karından kesi ile yapılan ameliyat, histereskopik yani rahim içine kamera ile girilerek yapılan ameliyat, vajinal yani alt taraftan yaklaşılarak yapılan ameliyatlar şeklinde olabilir

Ameliyatın şekli hasta değerlendirilip, hastalığı ve cerrahi tedavi şekilleri için aydınlatıldıktan sonra hastayla birlikte belirlenir.

Yumurtalıklardan kaynaklanan ve cerrahi olarak çıkarılması gereken kistlerin çoğunluğunda laparoskopik cerrahi yaklaşım tercih edilmektedir. Bazı kistler ise aşırı büyük ve şüpheli ise açık cerrahi ile tam olarak çıkarılıp, frozen dediğimiz acil pataloji işlemi yapılması gerekebilir.

Tubalarda yani tüplerde oluşan kistler, dış gebelik, torsiyon yani yumurtalık ve tüpün kendi etrafında dönmesi, tüplerde tıkanıklığa bağlı infertilite (kısırlık) problemlerinde laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir. Bununla birlikte iç kanama yapan dış gebelik yırtılmalarında açık cerrahi yaklaşım gerekebilir.

Rahimde oluşan myomlar, rahim büyümeleri, rahim sarkması gibi problemler nedeniyle yapılacak olan myom çıkarılması, rahim alınması veya sakrokolpopeksi dediğimiz vajina tepesinin kuyruk sokumu kemiğine asılması ameliyatları laparoskopik veya açık cerrahi ile yapılabilir.

Vajina içine idrar torbasının sarkması olan sistosel, kalın bağırsak sarkması ismi verilen rektosel ameliyatları vajinal yolla yaklaşarak cerrahi olarak düzeltilebilme imkanı mevcuttur.

Sık tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına, vajinadan hava kaçmasına neden olan, vajinal gevşemeler ve dışa dönmeler Vajinoplasti ameliyatı ile onarılabilir. 

Vajinada ve dış bölgedeki doğum yırtıkları perineoplasti ameliyatı ile onarılabilir, bartolin kistleri çıkarılabilir.

Özellikle dar kıyafetler giyildiğinde rahatsızlık yapan uzun labiumlar (dudaklar) Labioplasti ameliyatı ile düzeltilebilir.

İdrar kaçırma ameliyatları ise hem karından hem de vajinal yolla yapılabilmektedir.

Bu tür sağlık sorunları olan hastalar mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.