Sağlık Rehberi

Da Vinci Robotik Cerrahi Nedir?

01 Mart 2024 SAĞLIK

Da Vinci Robotik Cerrahi Nedir?

Da Vinci robotik cerrahi, cerrahların küçük kesiklerden (insizyonlar) geçerek hastaların vücut içindeki doku ve organlarına ulaşmasını sağlayan minimal invaziv bir cerrahi yöntemidir. Robot yardımlı cerrahi, ulaşılması zor alanlarda bile hassas bakım sağlamak için özel teknoloji kullanır. Bu yöntemde cerrahlar bir konsolun başında oturarak da Vinci adı verilen bir robotik sistem aracılığıyla cerrahi aletleri kontrol eder. Robotik cerrahi sistemi da Vinci ile kalp, sindirim sistemi, mesane ve prostat sağlığını etkileyen durumlar tedavi edilebilir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Özellikleri Nelerdir?

Da Vinci robotik cerrahi sistemi, cerrahın el hareketlerini gerçek zamanlı olarak aletlere aktarmasını ve aletlerin insan eli gibi hareket etmesini sağlayan bir sistemdir. Robotik sistem oldukça geniş bir hareket aralığına sahiptir. Da Vinci sisteminin görüntüleme birimi, cerrahın operasyon sahasını yüksek çözünürlüklü 3D görüntüler ile insan gözünden 10 kat daha büyütülmüş olarak görmesini sağlar.

Da Vinci robotik cerrahi sistemi cerrahların yeteneklerini artıran bir teknolojidir. Bu sistemde robotlar cerrahi uygulamayı tamamen kendileri yapmaz. Cerrah, Da Vinci sistemi kullanarak cerrahiyi gerçekleştirir. Da Vinci robotik cerrahi her hastaya uygun olmayabilir. Hasta ve doktor cerrahi seçenekleri ve bunlarla ilişkili riskleri göz önünde bulundurarak uygulama için bilinçli bir karar vermelidir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Da vinci robotik cerrahinin uygulama basamakları hakkında şunları içerir:

 • Cerrah tarafından hastanın vücuduna bir veya daha fazla küçük kesi yapılır.
 • Yapılan kesiler aracılığıyla cerrah portları (ince tüpler) yerleştirir. Robot bu portlara bağlanır. Daha sonra aletler portların içinden yerleştirilir.
 • Portlardan biri ile uzun ince bir kamera (endoskop) yerleştirilir. Kamera ameliyat sırasında 3D olarak yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlar.
 • Diğer portlardan cerrahi aletler yerleştirilerek cerrahın operasyonu yapmasına olanak sağlanır.
 • Cerrah konsolda otururken robot kolunu kontrol eder.

Da Vinci Robotik Cerrahi Ameliyatlarda Nasıl Kullanılır?

Da Vinci robotik cerrahi birçok farklı türde cerrahi işlem için kullanılabilir. Da vinci sisteminin kullanıldığı işlemlerden bazıları şu şekildedir: 

 • Üroloji: Prostat kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri, böbrek taşı, idrar kaçırma, idrar yolu darlığı, böbrek üstü bezi tümörü, testis tümörü, penis tümörü, Peyronie hastalığı ve doğumsal anomaliler gibi üroloji alanının ilgilendiği sağlık sorunları için Da Vinci sistemi kullanılabilir.
 • Jinekoloji: Da Vinci sistemi jinekoloji alanında da kullanılabilir. Bu sistemin kullanıldığı jinekolojik hastalıklar arasında rahim kanseri, yumurtalık kanseri, serviks kanseri, endometriozis, miyom, pelvik organ sarkması, doğumsal anomaliler ve kısırlık yer alabilir.
 • Kardiyoloji: Mitral kapak hastalığı, aort kapak hastalığı, koroner arter hastalığı, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, kardiyomiyopati ve kardiyak tümörler kardiyoloji alanının ilgilendiği sağlık sorunlarıdır. Bu tür sağlık sorunlarının tedavisinde Da Vinci sistemi uygulanabilir.
 • Torasik: Torasik hastalıklar genellikle göğüs kafesi bölgesini etkileyen çeşitli sağlık sorunlarını ifade eder. Akciğer kanseri, özofagus kanseri, mediastinal tümörler, timus tümörleri, göğüs duvarı tümörleri, göğüs duvarı travması, akciğer kistleri, akciğer enfeksiyonları, akciğer amfizemi, özofagus divertikülü, özofagus darlığı, akalazya ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi torasik hastalıkların tedavisinde Da Vinci sistemi kullanılabilir.
 • Kolorektal: Kolon kanseri, rektum kanseri, divertikülit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, gibi kalın bağırsak ve rektumu etkileyen kolerektal hastalıkların tedavisinde Da Vinci robotik cerrahi sistemi uygulanabilir.
 • Genel Cerrahi: Genel cerrahi birçok sağlık sorunu ile ilgilenebilir. Bu sağlık sorunları arasında karın duvarı fıtığı, mide fıtığı, kasık fıtığı, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, karaciğer tümörü, pankreas tümörü, dalak ameliyatları, mide tümörü, obezite cerrahisi , böbreküstü bezi (adrenal) ameliyatları, tiroid tümörü ve paratiroid tümörleri gibi durumlar yer alabilir. Genel cerrahinin ilgilendiği sağlık sorunlarının tedavisinde Da Vinci sistemi kullanılabilir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Robotik cerrahi sistemi farklı birçok sağlık problemin tedavisinde uygulanabilen etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin diğer cerrahi uygulamalar göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunabilir. Da vinci sistemi ile herhangi bir uygulama yapılmadan önce bu avantaj ve dezavantajların göz önünde bulundurulması gerekir. Da vinci robotik cerrahi sisteminin avantajları şunları içerebilir:

Da Vinci Robotik Cerrahi Avantajları

Da Vinci robotik cerrahi, geleneksel açık cerrahiye göre hastalara birçok farklı avantajlar sunabilir. Bu avantajlar şunları içerebilir: 

 • Daha Az Ağrı: Da Vinci robotik cerrahi küçük kesikler kullanarak yapılan bir işlemdir. Bu özelliği ile hastalar daha az ağrı hissedebilir.
 • Daha Az Kanama: Da Vinci robotik cerrahi cerrahın daha hassas ve kontrollü bir şekilde çalışmasını sağlayan bir işlemdir. İşlemin sağladığı hassasiyet ve kontrol hastaların daha az kan kaybetmesine ve daha az kan transfüzyonu ihtiyacı duyulmasına yardımcı olur.
 • Daha Az Enfeksiyon Riski: Da Vinci robotik cerrahi, küçük kesikler kullanarak yapıldığı için enfeksiyon riski de azalır. Ayrıca, Da Vinci sistemi steril bir ortamda çalıştığından enfeksiyon kaynaklı komplikasyonlar da önlenir.
 • Daha Az Yara İzi: Da Vinci robotik cerrahi küçük kesikler kullanılan bir işlemdir. Bu özelliği ile hastalarda daha az yara izi kalır ve daha estetik bir görünüm elde edilir.
 • Daha Kısa Hastanede Kalış Süresi: Da Vinci robotik cerrahi hastaların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlayan bir işlemdir. Bu durum hastanede kalış süresini kısaltır. Hastalar işlem sonunda daha erken taburcu olabilir ve normal hayatlarına daha çabuk dönebilir.

Da Vinci robotik cerrahi, hastalara sağladığı bu avantajlar sayesinde yaşam kalitesini artıran bir teknolojidir. Ancak bu teknoloji her hastaya uygun olmayabilir. Hastalar ve doktorlar cerrahi seçenekleri ve bunlarla ilişkili riskleri göz önünde bulundurarak bilinçli bir karar vermelidir.

DaVinci robotik cerrahi sistemini kullanacak cerrahlar, gerçekleştirilecek operasyon prosedürü nün açık ve halk arasında kapalı ameliyat olarak adlandırılan laparoskopik versiyonlarında deneyime sahip olmanın yanı sıra robotik cerrahi sistemi uygulayabilmek için ayrıca eğitim almış olmaları gerekmektedir. Bu da uygulanacak ameliyat ile ilgili olarak son derece deneyimli olmaları anlamını taşır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.