Sağlık Rehberi

Alzheimer Nedir?

04 Aralık 2023 SAĞLIK
Alzheimer Nedir?

Demans veya halk arasında bunama adı verilen durum merkezi sinir sisteminin unutkanlık ile seyreden ve ilerleyici beyin yıkımı ile son bulan bir hastalıktır. Bu hastalarda bilinç bulanıklığı olmaksızın hafıza bozukluğu, çeşitli nöropsikiyatrik semptomlar ve günlük yaşam aktivitelerinde kayıp gözlenmektedir.

Alzheimer hastalığının demans tabloları içinde en sık görülen formudur. Kişinin yaşının ilerlemesi ile görülme sıklığı artmaktadır. Günümüzde Alzheimer hastalığında insanın yaş ortalamasının artmasıyla çok önemli bir medikososyal bir problem haline gelmektedir. Alzheimer hastalarının bakımı ile ilgilenen aile üyelerinin de birçok sorun yaşamaktadır. Alzheimer hastaları ile ilgilenen aile bireylerinde bu hastalığın ağır bir yük haline gelmektedir. Her ne kadar Alzheimer hastalığı en sık görülen demans tablosu olsa da çok fazla sayıda ve daha nadir görülen demans tabloları da mevcuttur. Hastada doğru yaklaşım, muayene, laboratuvar ve nöropsikolojik değerlendirme sonunda doğru tanı konulması, sınıflandırılmanın yapılması ve uygun tedavi seçenekleri düzenlenmesi gerekir. Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif grup dediğimiz durumlarda tedavi seçenekleri kısıtlı olsa da hastalığın ilerlemesi ve davranışsal semptomlar üzerine belirgin fayda olmaktadır. Ayrıca nörodejeneratif olmayan ve tedavi edilebilir demanslar ise tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu sebeple günümüzde yaşın ilerlemesi ile birlikte Alzheimer hastalığında artışlar gözlemlenmektedir. Alzheimer tedavileri yaşlı hastalar ve ailelerin ertelemesi sebebiyle ülkemizdeki hastaların ancak sadece %10 civarı uzman bir hekime başvurmakta bunun neticesinde de tedavi edilmektedir. ‘’Yaşlıdır unutur’’ demek yanlış bir kanı olmasına karşın bu hastalığının tedavisinin önemsenmesi ve farkına varılması gerekmektedir. En sık unutkanlık nedeni olan Alzheimer; Hastalar ve hastalık sürecinde bakım veren aileler tarafından önemsenmesi gereken bir hastalıktır.’’Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde demans konusunda tecrübeli hekim ve psikologlar ile hastalara doğru tanı ve tedavi seçenekleri sunmaktayız.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.