Son Gelişmeler

Romatizmal Eklem Ağrıları İşgücü Kaybına Neden Oluyor

Medical Point Batman Hastanesi Romatoloji Doktoru Doç. Dr. Samet Karahan, 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle açıklamada bulundu. Türk istatistik kurumunun (TÜİK) 2014 yılında yapmış olduğu bir çalışmaya göre romatizmal eklem hastalıkları erişkin yaş grubunda %9.1 oran ile en sık görülen üçüncü hastalık olarak karşımıza çıktığını belirten Dr. Samet Karahan, bu romatizmal eklem ağrılarının belirgin işgücü kaybına neden olduğunu söyledi. Yine TÜİK verilerine göre, bu romatizmal hastalıklar yüzünden Türkiye’de ortalama istirahat süresi 4.6 gün kadar olduğuna dikkat çeken Dr. Samet Karahan açıklamasının devamında şunları söyledi." Bu işgücü kaybının da ekonomiye belirgin bir yükü olduğu aşikardır. Romatoloji polikliniğinde en sık karşılaşılan romatizmal hastalıklar ankilozan spondilit, romatoid artrit, Behçet Sendromu, psöriatik artrit olarak da bilinen sedef romatizması, sistemik lupus eritematosus, damar iltihapları (vaskülit) ve ailevi akdeniz ateşi gibi hastalıklar şeklindedir. Kısaca en sık görülen iki romatizmal hastalık olan romatoid artrit ve ankilozan spondilit bulgularından bahsedecek olursak; romatoid artrit genellikle orta yaş bireylerde (40’lı yaşlardan sonra) özellikle eller ve ayaklar olmak üzere küçük eklemleri iltihaplandıran bir hastalıktır.

ULTRASON EŞLİĞİNDE TANI KONULARAK BAŞARIYLA YAPILIYOR

Hastalarda, sabah elleri hareket ettirmek, kapı kolunu açmak, çaydanlığı kaldırmak gibi basit işleri yapmakta zorlanma görülür ve bu şikayetler gün içinde nispeten rahatlama gösterir. Zamanla söz konusu şikayetler ilerleyerek artritin daha ileri formlarını açığa çıkarır ve el hareketlerinin kısıtlanmasına sbebiyet veren deformiteler oluşur. Ankilozan spondilit ise daha çoğunlukla erken yaşlarda ortaya çıkan günün özellikle sabah saatlerinde oluşan bel / kalça ağrıları ve topuk / ayak tabanı ağrılarının eşlik ettiği, gün içerisinden hareketli yaşama geçme ile ağrıların tam veya kısmen rahatlamasıyla karakterli bir hastalıktır. Genetik bir test olan HLA-B27 isimli genin pozitifliği yüksek oranda söz konusudur ve vücudun orta hattı sayılan omur bölgeleri ile kalça içinde yer tutan sakroiliak eklem artriti (sakroiliit) görülür. Medical Point Batman Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde yukarıda saydığımız eklem romatizması durumları da dahil romatizmal eklem problemlerinin tedavisi, gereğinde ultrason eşliğinde tanı konularak başarıyla yapılmaktadır."
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.