Son Gelişmeler

Medical Point Hemşirelerine Öykü Atölyesi

25 yıllık hemşirelik deneyimi olan Yazar Yeşim Uçkun, İEÜ Medical Point Hastanesinde görevli meslektaşlarına öykü atölyesi düzenledi. Medical Point İzmir hemşireleri, hayal güçlerini kullanarak öykü oluşturma deneyimini yaşadı.

İEÜ Medical Point Hastanesi hemşireleri, öykü atölyesi ile hayal güçlerini geliştirdi. Yoğun ve stresli bir mesleğe sahip olan hemşireler, atölye sayesinde hayal dünyalarının kapılarını araladı. Hemşirelik mesleği ile birlikte yürüttüğü edebiyat çalışmalarını artık sadece edebiyat çalışmalarına döndüren Yeşim Uçkun, hemşire olarak çalışmanın kendi yazarlık hayatında ne kadar etkili olduğunu anlattı. Öykü atölyesinde, okunan bir öykü üzerine her hemşireye kendi penceresinden öykü oluşturma imkânı da sunuldu.

Hemşirelere öykü oluşturma deneyimi

Atölye çalışmasında hemşirelere öykü okuyan Uçkun, “Herkes, öyküden ne anladığını aktaracak ve hepimizin hayata ne kadar farklı baktığını göreceğiz. Edebiyat olmasaydı, bunun sınırlı hayatımızda mümkün olmadığını da görmüş olacağız. Çünkü hayatımızda en fazla ne kadar kişiyi taşıyabiliriz? Fazlasına ne enerjimiz ne zihnimiz yeter. Çok kısıtlı bir yerde yaşıyoruz ama bir kitap okuduğumuzda ait olmadığımız dünyalara girip çıkma, o deneyimlere dahil olma imkânımız var” ifadelerini kullandı.

“Kendine dönüp yazmadan başkasını anlaman mümkün değil” Hemşirelerle edebiyat üzerine sohbet eden Uçkun, edebiyatın her zaman hayatımızda olacağını belirterek “İnsanlar var olduğundan bu yana birbirlerine bir şeyler anlatıyor. Bu bizim genlerimizden gelen bir durum. Bir sinema filmi de nihayetinde bir öyküden yola çıkararak yapılır” dedi. Edebiyata ilişkin sözlerini sürdüren Uçkun, “Bir grup, ‘Edebiyat kendi içimize yolculuk’ der. Bir grup da ‘Bu, tamamen dışa bir yolculuktur. Başkalarını anlamaya çalışırız’ der. Ben ikisinin de eşit derecede olduğunu düşünenlerdenim. Kendine dönüp yazmadan başkasını anlaman mümkün değil” diye konuştu.

Atölye çalışması, edebiyat üzerine sohbet ile sona erdi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.