Son Gelişmeler

Medical Point Gaziantep Hastanesi “Sigaranın Zararlarına Dikkat Çekiyor!”

31 Mayıs Tütünsüz Günü BAĞIMLI OLMA SAĞLIKLI OL” etkinliği düzenlenerek sigara bağımlılığının zararları ve bırakma yöntemleri Gaziantep Lisesi’nde öğrencilere anlatıldı.

Herkesin sigarayı bırakırken bir takım zorluklar yaşadığını belirten

Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin, "Sigarayı bıraktığınızda 15-20 gün biraz zorluk çekeceksiniz, ama 15-20 yıl yaşamınıza eklenecek. Çünkü sigara, günde 20 adetten fazla içenlerin yaşamından bu kadar yılı çalmaktadır" dedi.

Etkinlikte öğrencilere, tütün ve tütün ürünlerinin, akciğer kanseri, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi birçok solunum yolu hastalığına neden olduğu anlatıldı. Sigara içenlerde bu hastalıkların görülme sıklığı, içmeyenlere göre oldukça yüksektir. Tütün şirketleri, zarar azaltılmış ürün olarak elektronik sigaraları gençlere önerse de bu ürünler de ciddi sağlık riskleri taşımaktadır.

Sigara içen her iki kişiden birinin erken öldüğünü söyleyen

Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin,

"Sigara bağımlılığında ölüm, sigara yüzünden oluşan hastalıklar sonucu meydana gelmektedir. Sigara dumanında 5300'den fazla kimyasal madde mevcuttur. Bu kimyasal maddelerden bugüne kadar 70'den fazlası, kanser yapıcı etkiye sahip maddeler olarak tanımlanmıştır. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, KOAH, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi hastalıklar sigara kullanımı ile doğrudan ilişkili hastalıklardır. Tütün kullanımı sonucunda her yıl dünyada 8 milyondan fazla kişi ölmekte ve bu ölümlerin önemli bir kısmı az gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Sigara dumanına maruz kalma olarak tanımlanan pasif maruziyet kişi sigara içmese bile sigara dumanından yoğun olarak etkilenmesi olarak tanımlanmaktadır ve pasif maruziyet sonucu her yıl 1.2 milyon kişi ölmektedir.” dedi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin,

Tütün ürünleri dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın bağımlılık yapıcı maddeler arasında yer almaktadır. Kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne sebep olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için bugünden sigarayı bırakın ve geleceğinizi koruyun. ” dedi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.