Son Gelişmeler

İzmir’de İlkokul Öğrencilerine Ara Tatilde Göz Taraması

SOKAKTA OYNAYAN ÇOCUKLARDA DAHA AZ MİYOPİ GÖRÜLÜYOR

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi, İzmir Körfez Lions Kulübü ve Konak Lions Kulubü’yle birlikte yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında 60 ilkokul öğrencisine ücretsiz göz muayenesi yapıldı. Taramalarda birçok öğrencide göz kusuru teşhis ettiklerini belirten Op.Dr. Yusuf Ziya Kaya, “Göz taraması çok önemli. Bu sayede, görme kusuru olup bunun farkında olmayan çocukları da yakalama imkanı bulduk.” dedi.

İEÜ Medical Point Hastanesi, İzmir Körfez Lions Kulubü ve Konak Lions Kulubü’nün ortak sosyal sorumluluk projesi kapsamında ara tatilde sosyal açıdan dezavantajlı 60 ilkokul öğrencisine Medical Point Hastanesi’nde ücretsiz olarak göz muayenesi yapıldı. Öğrencileri, Göz Hastalıkları bölümünden Op.Dr. Mucize Yararcan Eranıl ve Op.Dr. Yusuf Ziya Kaya muayene ederken, muayene sonucunda gözlük ihtiyacı olan çocuklara Konak Lions Kulubü tarafından ücretsiz olarak gözlük yardımı  yapıldı.

Projede yer almaktan ötürü çok mutlu olduklarını belirten İEÜ Medical Point Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünden Op. Dr. Yusuf Ziya Kaya, “Oldukça güzel bir sosyal sorumluluk projesiydi. Biz de içinde yer almaktan dolayı çok mutlu olduk. Görme kusuru olup bunun farkında olmayan çocukları da yakalama imkanı bulduk” dedi.

‘ÇOCUKLARINIZI EN AZ 2 SAAT DIŞARI ÇIKARIN’

Son yıllarda ilkokul çağındaki çocuklarda ‘miyopinin’ arttığına vurgu yapan Kaya, “Son zamanlarda miyopide ciddi bir artış var. Gelen çocukların bazılarında da yakaladık. Genellikle yakınla haşır neşir olduklarından yakını net görüyorlar. Bu yüzden göz büyümeye devam ediyor. Biraz uzağa baksalar göz büyümeyi bırakacak ve miyopi belki orada kalacak. Yakın çalışma, dış ortamda az vakit geçirme, sokakta oynamama artışın en büyük sebepleri. Çocukların günde en az 2 saat dışarıda vakit geçirmelerini öneriyoruz. Çocuklar sokak oyunları oynamalılar. Sokakta daha çok zaman geçiren çocuklarda miyop daha az görünüyor” dedi.

İLKOKUL ÖNCESİ GÖZ TARAMASI ŞART

Göz taramalarının önemine de vurgu yapan Op. Dr. Yusuf Ziya Kaya, “Gözler birbirlerinden farklı numaraya sahipse beyin, düşük numaraya sahip gözü kullanmaya başlıyor ve öbür gözü devre dışı bırakıyor. Buna da göz tembelliği deniyor. Göz tembelliklerini ne çocuk ne aile ne de öğretmen fark ediyor. Taramayla ortaya çıkıyor. O yüzden ilkokula başlamadan çocukları mutlaka muayeneye getirmeleri lazım. Bunu 4-5 yaşlarında yakalarsak 12 yaşına kadar gözü çalıştırır hale getiriyoruz. 12 yaşında sonra ne yazık ki tedavisi yok. En mükemmel gözlüğü de kullansanız işe yaramıyor. Bu sadece göz ölçümünde ortaya çıkıyor. Bu yüzden taramalar çok önemli” ifadelerini kullandı.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.