Son Gelişmeler

İlkokul Öğrencisi Elif, Robotik Cerrahiyle Sağlığına Kavuştu

Karın ağrısıyla doktora gitti, yumurtalığında tümör olduğu ortaya çıktı

İzmir’de karın ağrısı ve kusma şikayetiyle İEÜ Medical Point Hastanesi’ne başvuran 8 yaşındaki Elif Öztürk’ün sol yumurtasında tümör tespit edildi. Robotik cerrahi teknolojiyle yumurtalığı korunarak tümörü çıkarılan Elif, sağlığına kavuştu.

İzmir’de yaşayan ilkokul 3 öğrencisi Elif Öztürk (8), okulda kusma ve karın ağrısı şikayetleri yaşayınca ailesi tarafından İEÜ Medical Point Hastanesi’ne getirildi. İEÜ Medical Point Hastanesi Çocuk Cerrahisi bölümünden Prof.Dr. Emre Divarcı’nın yaptığı tetkiklerde Elif’in sol yumurtasında tümör tespit edildi. Divarcı tarafından robotik cerrahi teknolojiyle gerçekleştirilen ameliyatla Öztürk’ün vücudundaki tümör alındı. Başarılı bir ameliyat yaptıklarını anlatan Prof.Dr. Emre Divarcı, “Elif, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle geldi. Yaptığımız tetkiklerde sol yumurtasında kistik kitle saptandı. Bu dokuyu çıkarmamız gerekiyordu. Hastamızı robotik cerrahi teknolojisiyle ameliyat ettik. Tümörü yumurtalığı koruyarak çıkardık.” dedi.

Robotik cerrahi teknolojisini sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da kullandıklarına vurgu yapan Divarcı, “Robotik cerrahi, daha hassas bir şekilde çalışmamıza yardımcı oluyor. 3 boyutlu görüşle bu kitle yumurtadan soyularak çıkarıldı ve hastamız yumurtasını kaybetmedi. Çocuklarda özellikle onkolojik cerrahide robotik cerrahi teknolojisi bizim çok iyi bir alternatif. Örneğin bu hastamızda 8’er mmlik delikler açıp bu ameliyatı gerçekleştirdik. Kitlenin tamamının hassas bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Robotik cerrahiyle kitleyi geride bir şey bırakmadan çıkarabiliyoruz. Hastamız kısa süre içinde taburcu edilip yeniden okuluna dönecek. Hayatına hızlı şekilde geçmesi bizim için de oldukça sevindirici.” diye konuştu.

DUYUNCA ŞOKE OLDUK

Elif’in rahatsızlığı kendilerine söylendiğinde inanamadıklarını belirten baba Rıza Öztürk, “Elif okuldan geldiğinde kusmaya başlamış. Eşimin durumu haber vermesi üzerine hemen hastaneye geldik. Karnında şiddetli bir ağrı vardı. Emre Bey gerekli testleri istedikten sonra kızımın yatışı istendi. Bize durumu söylediklerinde ebeveyn olarak şoke olduk. Hiçbir belirti yoktu. Durum bize anlatılınca şoke olduk. 9 yaşında bir çocukta böyle bir şey nasıl olur diye düşündük. Ancak süreci çok iyi yönettiler. Elbette doktorların hakkı ödenmez. Ancak robotik cerrahi de işlerini oldukça kolaylaştırmış.” ifadelerini kullandı.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.