Son Gelişmeler

Fransa’dan Geldi, Mutlu Ayrıldı

Fransa’da yaşayan Türk vatandaşı 14 yaşındaki İsmail Eren Ayık, görme sorunları nedeniyle orada başvurduğu pek çok klinikte yapılan muayene sonucunda retina hastalığı tanısı aldı. Kendisine ilerleyen yaşlarda görme duyusunu tamamen kaybedeceği söylendi. Bunun üzerine ailesi Türkiye’de tanı ve tedavi yollarını aramaya başlayarak, Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne başvurdular. Medical Point Gaziantep Hastanesinde görev yapan,  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Ergen tarafından ayrıntılı muayene ve tetkikleri yapılan İsmail Eren Ayık’a ‘’fort miyopi’’ hastalığı tanısı konuldu. Görme duyusunu kaybetmeyeceği müjdesi verildi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Op. Dr. İrfan Ergen,  İsmail Eren Ayık ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘’Miyopi öncelikle uzak görmenin etkilendiği ancak belli derecelerin üzerindeki gözlerde yakın görmenin de bozulduğu bir refraksiyon ve/veya aksiyel bir göz bozukluğudur.  Miyop göz kusuru olan kişilerde göz küresinin şekli, ışık ışınlarının yanlış bir şekilde kırılmasına neden olarak, görüntülerin retina yerine retina önünde odaklanmasına yol açar. Aşırı ekran maruziyeti, uygun olmayan gözlük kullanımı, genetik etkenler ve güneş ışığına yetersiz maruziyet gibi nedenlerde miyopi ilerleme gösterebilmektedir. Hastalarda televizyonu yakında izlemek, gözleri aşırı ovalamak, gözlerini kısarak bakma, araç kullanırken zorlanma, baş ağrısı gibi semptomlara neden olmaktadır. Miyopi ayrıca şaşılık, göz tembelliği, katarakt, glokom, retina dekolmanı gibi ciddi ve körlük riski olan durumlarla da ilişkilidir. Bu hastamız Fransa’da çeşitli kliniklerde muayene olup, tetkikler yapıldıktan sonra bize başvurdu. Telefon görüşmemizde aile çok endişeliydi çünkü ileride hastanın tamamen göremeyeceği, kornea ve retinada ciddi hastalık olduğu söylenmişti. İleriki dönemlerde hastamıza görme engelli bir birey olarak yaşamını devam ettireceği söylendiği için hastamız ve ailesi ile rahatlatıcı bir görüşme yaptık. Ayrıntılı muayenesini gerçekleştirdik. İleri teknoloji ürünü cihazlarımızda tetkik ettik ve sonuçta retina kaynaklı bir durum olmadığını gördük. Hastamıza ‘’Fort miyopi’’  doğru tanısını koyduk. Gerekli ilaçlarını düzenledik. Ömür boyu çok odaklı gözlük kullanımı ile görmeye devam edeceği müjdesini verdik. Önerilerle ve mutlu bir şekilde hastanemizden yolcu ettik.’’ diye konuştu.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.