Hastalıklar ve Tedaviler

Varis Tedavisi

Varis nasıl tedavi edilir ?

Varis haline dönüşen damar, kanı sağlıklı bir şekilde ayaktan yukarı bacağa ve nihayetinde kalbe doğru sağlıklı bir şekilde taşıyamadığından aslında yararı olmayan bir damardır. Varis kapatıldığında kanın geri dönüşü ile ilgili bir problem olmaz. Varis haline gelen damar kapatılırsa kan sağlıklı olan derin ana venlerden normal bir şekilde taşınır.

Varis tedavisi için kesi olmadan içerisine ultrasonografi eşliğinde ince bir kateter ile girilir, bu kateter radyofrekans (RF) enerjisi ile damarın iç kesimini ısı etkisi ile kapatır. İnce kateter varisin başladığı diz altı seviyesinden küçük bir delikten girilerek hastalıklı damarın tamamı kapatılır. Damar iç yüzünde duyu olmadığından yakma işlemi hissedilmez ancak varise komşu yapılardan hissedilebilecek ağrının önlenmesi için varis çevresine lokal anestezi yapılır ve ardından varis iç kısmından yakılarak kapatılır. Hasta açısından daha konforlu olması için anestezi tedavi sırasında isteğe bağlı olarak yapılabilir.

Varis tedavisi ağrılı mıdır? İşlem için hastanede ne kadar yatılır?

Damar içierisinden anjiografik teknikler varisin kapatılması ağrısız ve kısa bir işlemdir (30 dk). Genel anestezi ile uyutulmaya ihtiyaç yoktur ancak isteğe bağlı yapılabilir. İşlemden sonra hasta birkaç saat sonra taburcu olabilir. Varis tedavisi sonra ağrı olmaz.

İşime ve normal hayatıma ne zaman dönebilirim?

Varis tedavisi sonrası hasta ertesi gün normal hayatına döner ve 1-2 gün içerisinde çalışmaya başlayabilir.

Varis tedavisinin komplikasyonları nelerdir?

Cillte kızarıklık, hafif ağrı görülebilir çok nadiren %1’den daha az derin ven trombozu görülebilir.

Bacak varislerinin açık cerrahi olamdan tedavileri mümkündür. Varisler bacaklardaki toplar damar genişlemesidir. Varis haline gelen damar artık görevini yapamaz. Bu varisleri lazer, RF ya da mikrodalga enerjisi ile iç duvarını yakarak kapatma tedavisi yapılır. Varis haline gelene damarları özel sıvı yapıştırıcılar kullanarak duvarlarının birbirine yapıştırılması diğer bir tedavi seçeneğidir.

Yatış süresi : 1 gün

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.