Hastalıklar ve Tedaviler

Kolonoskopi

Kolonoskopi, ucunda kamera ve ışığın olduğu bükülebilen ince bir hortum görünümünde bir tıbbi cihaz (kolonoskop) ile kalın bağırsağın incelenmesi işlemidir. İşlemde kalın bağırsak ve rektum incelenir. İşlem sırasında kalınbağırsaktaki polipler çıkartılabilir ve bulguların incelenmesi için doku örneği alınabilmektedir. Kolon ve rektum kanser tanıları kolonoskopi ve bu sırada alınan biyopsiler sonucunda kolaylıkla konulabilmektedir.

Kolonoskopi, sedasyon altında yapılan 15-20 dakika süren acısız bir işlemdir. İşlemi yaptırmaktan korkulmamalıdır. Bağırsak kanserinin erken dönemde tanınması hayat kurtaracağı unutulmamalıdır. Kolonoskopi işlemindeki en önemli kısım işlem öncesinde bağırsak temizliğinin iyi yapılmasıdır. Bu aşamada ne kadar özen gösterilirse bağırsaklar o kadar net görüntülenecektir. İşlemden bir iki gün önce hastanın sulu yumuşak bir diyet ile beslenmesi ve işlem öncesinde doktorunun verdiği bağırsak temizliği yapacak ilaçları alması gerekmektedir. Hasta işleme aç olarak gelir ve kullandığı kan sulandırıcı (aspirin, kumadin vs.) var ise işlemden 4-5 gün önce kesmesi istenmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.