Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Yetmezliği

Toplumun yüzde 2’nde görülen kalp yetmezliği, belirti vermeden ilerleyebilen tehlike ve ölümcül bir sağlık sorunudur. Kısaca kalbin çeşitli nedenlerden dolayı vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaması sonucu ortaya çıkan klinik tabloya kalp yetmezliği denir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi’nde hayata geçirilen Kalp Yetmezliği Polikliniği’nde  ileri derecede kalp yetmezliği yaşayan hastaların takip ve tedavisi gerçekleştiriliyor.

Kalp krizi veya kalp kası enfeksiyonu, yüksek tansiyon, ritim bozuklukları, kalp kapak hastalığı, aşırı alkol/sigara kullanımı ya da uyuşturucu kullanımı gibi birçok durum kalp kasına zarar vererek kalp yetmezliğine yol açabiliyor.

Kalp yetmezliği devamlılık gösteren kronik bir hastalıktır. Hastalığın en yaygın bulgusu hareket etmekle gelen nefes darlığıdır. Daha ileri evrelerde istirahat sırasında da nefes darlığı meydana gelebilir. Özellikle hastalar, gece artan kuru ve sürekli öksürük, ayaklarda ve bacaklarda şişlik, halsizlik, yorgunluk ve ani kilo alımı şikâyetleri ile başvururlar. Hastalığın tedavisinde hem ilaç tedavisi hem de yaşam şekli değişikliği büyük önem taşımaktadır.

İleri evre kalp yetmezliğinde, tanı anından itibaren, hastalığın ciddiyetinin ortaya konması ve iyi bir tedavi planı ile hastalar yakın takip altına alınmalıdır. Bu yakın takip yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması açısından büyük önem arz eder. İleri kalp yetmezliğinde ilaç tedavisine ek olarak, hastaya tıbbi cihaz uygulanması veya hastanın kalp ameliyatı açısından tecrübeli hekimlerden oluşan bir kalp yetmezliği ekibi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kalp yetmezliği cephesinde yeni ilaçlar geliştirilmiş olup bu ilaçların tecrübeli uzman hekimler denetiminde kullanılmasıyla hastaların yaşam kaliteleri artmakta, yaşam süreleri uzamaktadır. Kalbin kasılmasına katkı sağlayan kardiyak resenkronizasyon tedavisi veya ölümcül ritim bozukluklarına bağlı ani ölümü engelleyebilen kalp pilleri uygun hastalarda kullanılabilmektedir. Kalp kapağının tam kapanmaması nedeni ile kalp yetmezliği yaşayan hastalarda cerrahi yönteme başvurmadan, özel teknikler ile kalp kapak hastalığın tedavi edilmektedir. Kalp damar hastalığına bağlı kalp yetmezliği olan uygun hastalarda koroner arter bypass açık kalp ameliyatı veya anjiyografi ile stent takılması uygulanabilir. Yaşam beklentisi ileri kısıtlı olan hastalarda kalp destek cihazı uygulanması ve kalp nakli yapılabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.