Hastalıklar ve Tedaviler

Derin Ven Trombozu (DVT) Tedavisi

DVT nasıl tedavi edilir? Bacak pıhtısı nasıl temizlenir?

Derin ven trombozu (DVT) ya da bacak toplar damarı pıhtısı iki yolla temizlenir. Pıhtı içerisine anjio yöntemi ile ince bir kateter yerleştirilir, kateterden 24 saat boyunca pıhtı eritici ilaç yavaş yavaş verilir ve pıhtı eritilerek temizlenir. Bu yöntemde kullanılan ilaç pıhtı eritici özelliği olduğundan yakın dönemde ameliyat olan, yakın dönmede beyin ya da mide kanaması geçirmiş ya da ileri yaşta(80 üstü) hastalarda kullanılamaz çünkü kanamaya neden olabilir. Yerleştirilen kateterin üzerinde pıhtı boyunca uzanan delikler vardır bu kısımdan ilaç pıhtı içerisine verilir. Özel olarak bu kateter içine yerleştirilen ultrasonik ses dalagası veren ikinci bir kateterin oluşturduğu titreşim ile ilaç pıhtı içinde rahatça yayılır(ECHOS).

Pıhtı temizliğinde ikinci yöntem trombektomi yani pıhtının özel bir katater ile emilerek dışarı çıkarılmasıdır. Pıhtı içerisine anjiogafi yöntemi ile ince bir kateter yerleştirilir. Pıhtı temizlemek için geliştirilen bu yeni nesil özel kateterlerin uç kısmı taze pıhtı içerisine girdiğinde basınçlı su püskürtür aynı anda jet akım ile parçalanan pıhtı kateter içine emilerek dışarı alınır. Pıhtı bir yandan parçalanarak küçük parçalara ayrılır diğer yandan kateter içine vakum ile emilerek dışarı alınır.

  

DVT tedavisi ne zaman yapılmalıdır? Bacak toplardamar tıkanması ne zaman tedavi edilmelidir? Pıhtı temizliği ne zaman yapılmalıdır?      

Pıhtı başta yumuşak vasıftadır ancak zaman geçtikçe serteleşmeye ve silgi kıvamı almaya başlar bu nedenle ne kadar erken temizlenirse tedavi şansı yüksektir. Ayrıca DVT bacak toplar damarındaki kapakçıkların duvara yapışmasına neden olarak bozduğu için erken dönemde tedavi edilmelidir.

Genelde ilk 14 gün içerisinde DVT,bacak toplardamar pıhtısı temizlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfada, tedavi edici sağlık hizmetiyle ilgili bilgiler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza danışın.